28 grudzień 2023

Pińczów: miasto szlacheckie z 1428 r.

zdjęcie: Pińczów: miasto szlacheckie z 1428 r. / Jarosław Kruk (Jrkruk)/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Jarosław Kruk (Jrkruk)/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Dla miłośników podróży i odkrywania nowych miejsc, Pińczów to idealna destynacja. Zaledwie 39 km na południe od Kielc, to miasto, które łączy w sobie urok tradycji i piękna przyrody.
REKLAMA

Tego szukamy w Pińczowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Pińczów, Pińczów praca, Pińczów pogoda, wiadomości Pińczów, najnowsze wiadomości Pińczów.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Pińczowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
W 1424 r. dokonano pierwszej lokacji Pińczowa, jednak z nieznanych powodów ta próba nie odniosła sukcesu. Dopiero druga lokacja z roku 1428 przyniosła oczekiwane rezultaty. Jan Głowacz Oleśnicki, brat biskupa krakowskiego Zbigniewa, przeprowadził ją na podstawie przywileju lokacyjnego króla Władysława Jagiełły. W 1586 r. Pińczów stał się własnością Myszkowskich, a w latach 90. XVI wieku Zygmunt Myszkowski lokował niedaleko miasta Mirów. Później, w 1728 r., wraz z całą ordynacją, miasto przeszło w ręce Wielopolskich.

Pińczów był również siedzibą potężnego rodu Oleśnickich. W 1550 r. Mikołaj Oleśnicki udzielił schronienia kalwinom, co uczyniło Pińczów jednym z głównych ośrodków reformacji w Polsce. W 1551 r. założono gimnazjum kalwińskie, które ukończył m.in. Hugo Kołłątaj, współautor Konstytucji 3 maja. Profesorowie tego gimnazjum dokonali słynnego przekładu Biblii na język polski, znanej jako Biblia Brzeska lub Radziwiłłowska (1563 r.). Wśród uczonych działających w Pińczowie był również Jan Łaski. Miasto przyciągało teologów, pisarzy, nauczycieli akademickich i uczniów. W gimnazjum nauczano nawet języka hebrajskiego, prowadzonego przez Franciszka Stankara, profesora Uniwersytetu w Padwie, a następnie w Krakowie.

W 1559 r. w trakcie synodu kalwinów doszło do rozłamu, a Pińczów stał się głównym ośrodkiem arianizmu w Polsce.

W 1579 r. w Pińczowie istniało 131 domów, a liczba mieszkańców nie przekroczyła tysiąca.

Od 1586 r. Pińczów należał rodu Myszkowskich, którzy usunęli z miasta wyznawców arianizmu. Wówczas obok Pińczowa powstał Mirów, który otrzymał prawa miejskie w 1592 r.

W 1657 r. Pińczów został zajęty przez Szwedów, a zwierzchnictwo nad miastem przeszło w ręce arian. W 1702 r. miasto padło łupem wojsk szwedzkich.

Od 1772 r. Pińczów znajdował się pod panowaniem austriackim, a następnie, od 1809 r., w Księstwie Warszawskim i od 1815 r. w Królestwie Polskim.

W trakcie II wojny światowej Niemcy utworzyli w Pińczowie getto, w którym zgromadzili około 3 tysiące Żydów. Później, w okresie wojny, polskie oddziały partyzanckie (oraz dwa oddziały żydowskie) działały aktywnie w okolicy. Pod koniec lipca i na początku sierpnia 1944 r. przeprowadziły one powstanie zbrojne, zakładając rejon wyzwolony, nazwany Republiką Pińczowską. Po zaciętych walkach z Niemcami oddziały partyzanckie podjęły próbę przebicia się w kierunku frontu sowieckiego. Wojska sowieckie zajęły Pińczów w styczniu 1945 r.

Nie przegap!

Dane statystyczne
Fakty
Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Pińczów
19.8°C
wschód słońca: 04:50
zachód słońca: 20:18
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pińczowie