reklama
kategoria: Kraj
16 styczeń 2024

Podpisaliśmy porozumienie z przedstawicielami polskiej branży transportowej ws. zawieszenia protestu na granicy

zdjęcie: Podpisaliśmy porozumienie z przedstawicielami polskiej branży transportowej ws. zawieszenia protestu na granicy / fot. PAP
fot. PAP
Podpisaliśmy porozumienie z przedstawicielami polskiej branży transportowej; jego efektem będzie zaprzestanie do 1 marca br. protestu na drogowych przejściach granicznych w Korczowej, Hrebennem i Dorohusku - poinformował podczas wtorkowej konferencji minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
REKLAMA

Minister zaznaczył, że zawieszenie protestu nie oznacza końca dialogu z przedstawicielami branży. "Wręcz przeciwnie. Zaczynamy bardzo intensywne, konstruktywne rozmowy, które mają dać konkretny efekt - realizację postanowień" - powiedział Klimczak. Dodał, że osiągnięcia wstępnego konsensusu oczekiwali nie tylko polscy i ukraińscy przedsiębiorcy, ale i Unia Europejska. W prace zaangażowały się też różne polskie ministerstwa i organy państwowe.

Szef resortu wskazał, że porozumienie składa się z siedmiu punktów. "Pierwszy dotyczy monitorowania realizacji dokonanych uzgodnień strony polskiej i ukraińskiej w zakresie pięciu zagadnień jak np. całkowite wyłączenie, w ramach pilotażu, systemu e-kolejki drogowego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice" - wyjaśnił minister. Ponadto - jak wskazał Klimczak - wzmocniony ma być system kontroli polskich służb m.in. w zakresie wykrywania nieuprawnionych i nieobjętych umową UE-Ukraina przewozów.

"Jestem wdzięczny organizatorom protestów za zrozumienie, jak istotne dla prawidłowego zapewnienia nieprzerwanego łańcucha dostaw, ale także bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jest prawidłowe i niezakłócone funkcjonowanie drogowych przejść granicznych. Mam nadzieję, że do 1 marca 2024 r. uda się zrealizować działania wskazane w podpisanym przez nas porozumieniu" - powiedział minister. "Moim celem jest dążenie do równowagi na rynku międzynarodowych przewozów drogowych towarów w relacji Polska-Ukraina oraz objęcie należytą ochroną interesów rodzimych przewoźników drogowych" - dodał.

Jednym z punktów podpisanego porozumienia jest zaproszenie przedstawicieli komitetu protestujących przewoźników do prac w specjalnym zespole do spraw rozwiązania problemów na polsko-ukraińskiej granicy powołanego w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak podano w komunikacie, porozumienie ma także na celu wprowadzenie zmian ustawowych w kierunku wyeliminowania niezgodnych z prawem praktyk (uruchomienie systemu SENT, doprecyzowanie obowiązków spedytorów, nadawców i odbiorców w zakresie zlecania przewozu drogowego podmiotom nieuprawnionym oraz wzmocnienie systemu sankcji z tego tytułu).

Podczas konferencji przedstawiciele branży transportowej podkreślili, że jeżeli efekty prac okażą się niesatysfakcjonujące, to protest zostanie wznowiony.

8 listopada ub.r. na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem oraz w Korczowej rozpoczął się protest polskich przewoźników. Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki dla samochodów wracających do Polski bez towaru; wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które zostały utworzone po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także przeprowadzenia ich kontroli. Podnoszony jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Polsko-ukraińskie rozmowy były prowadzone 8 stycznia w ramach komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Zasadniczym tematem spotkania było określenie na 2024 rok możliwości wykonywania przewozów drogowych na podstawie zezwoleń ogólnych, które nie zostały objęte postanowieniami umowy Unia Europejska-Ukraina. Omówiono m.in. kwestie realizacji przewozów na podstawie dwustronnej umowy o międzynarodowych przewozach drogowych. Ustalono, że rozmowy w ramach polsko-ukraińskiej komisji mieszanej będą kontynuowane w ciągu najbliższych tygodni.(PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ huw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pińczów
7.9°C
wschód słońca: 06:28
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pińczowie